خرابی مونو پمپ و عیب یابی مونو پمپ

خرابی مونو پمپ و عیب یابی مونو پمپ

دلایل خرابی مونو پمپ ها

همانطور که می دانید استاتور (لاستیک) و روتور (ماردون)، قلب مونو پمپ هستند و در تماس مستقیم با سیال و مواد غلیظ هستند، اکثرا روتور یا استاتور مستهلک شده و باعث کاهش فشار و دبی می گردد، ولی با نگه‌داری صحیح و بازرسی دوره‌ای، مونو پمپ برای مدت طولانی بدون مشکل کار خواهد کرد.

در ذیل چند عامل که باعث خرابی مونو پمپ و روتور و استاتور می شود را آورده ایم :

خشک کار کردن مونو پمپ

یکی از مهم ترین عاملهای خرابی استاتور بدون سیال و خشک کار کردن مونو پمپ می باشد.

باید توجه داشته باشید که بدون سیال کار کردن پمپ های مونو به دلیل اصطکاک بالا بین روتور و استاتور باعث بالا رفتن دما و سایش و صدای زیادی در پمپ و  از بین رفتن قطعه استاتور (لاستیک) و موجب از بین رفتن و خرابی روتور می شود، پس قبل از شروع به کار کردن پمپ های مونو بایستی سیال داخل پمپ وجود داشته باشد.

در بعضی مواقع بالا بودن اصطکاک روتور و استاتور در پمپ نو باعث وارد شدن فشار زیاد به موتو و در نهایت روشن نشدن مونو پمپ می شود.

برای افزایش طول عمر استاتور و جلوگیری از خشک کارکردن مونوپمپ راه های زیادی وجود دارد که وقتی جریان سیال قطع می شود؛ دستگاه مونو پمپ خاموش شود از جمله :

1- لول سنج ( استفاده از انواع مختلف لول سنج در مخزن شارژ مونوپمپ می باشد.)

2- پرشر سوئیچ ( استفاده از پرشر سوئیچ در خروجی مونو پمپ است .)

3- فلومتر (استفاده از فلو سوئیچ در خروجی مونو پمپ است .)

4- ترموکوپل ( استفاده از ترموکوپل حرارتی بر روی بدنه استاتور در قسمت ورودی مواد است. )

اندازه سیال در مونو پمپ

می دانیم که استاتور باعث جابجایی سیال درون روتور می شود و اگر سیال که درون محفظه قرار میگیرد بزرگتر از حد مجاز (3 میلیمتر) باشد بین روتور و استاتور گیر کرده و باعث خرابی پمپ می شود. پس باید قبل از خرید مونوپمپ اندازه ریز دانه موجود در سیال خود را بررسی کنید تا بتوانید پمپ مناسب سیال خود را انتخاب کنید.

در صورت فشار بیش از حد سیال به مونو پمپ باعث کاهش دبی و در نهایت خرابی روتور و استاتور می شود.

سرعت پمپاژ سیال در مونو پمپ

یکی دیگر از عوامل مهمی که باعث خرابی مونو پمپ و گرمای زیاد آن می شود سرعت بالا برای پمپاژ سیال می باشد که سرعت موتور بستگی به نوع سیال و لزج بودن آن دارد.

دمای بیش از حد سیال و عدم سازگاری سیال و استاتور(لاستیک)

اگر دمای سیال در نظر گرفته نشود باعث خرابی روتور (ماردون) و استاتور (لاستیک) و گیرپاژ شدن پمپ و در نهایت خرابی مونو پمپ می شود.

علل شایع آسیب استاتور چیست؟

چه زمانی نیاز به تعویض روتور است؟

تعمیر اساسی مونو پمپ در اصفهان مونو پمپ

عیب یابی و تعمیر و تعمیرات اساسی انواع مونو پمپ عمودی ، فوم بتن ، قیفی ، لوله ای و دوزینگ توسط شرکت اصفهان مونو پمپ صورت می گیرد. به دلیل حساسیت وجود پمپ در شرکت های صنعتی خرابی این تجهیزات باعث ایجاد ضرر فراوانی می گردد. شرکت اصفهان مونو پمپ تعمیرات انواع مونو پمپ های ایرانی و خارجی نظیر:

مونو پمپ نچ NETZSCH ، مونو پمپ Allweiler آلویلر ، MONO، SEEPEX و … با کیفیت بالا و گارانتی یک ساله انجام می دهد. در صورتی که روتور یا استاتور پمپ خارجی موجود نباشد، می توان با مدلسازی قطعات را تولید نمود.

تعمیر مونو پمپ در شرکت اصفهان مونو پمپ انرژی بگونه ای است که مونو پمپ معیوب را به شرايط اوليه برمی گرداند و حداقل نيازهای عملكردی تعيـين شـده توسـط مشتری را فراهم خواهد کرد.

مجموعه اقدامات صورت گرفته در تعميرات اساسی یک مونو پمپ در شرکت اصفهان مونو پمپ انرژی شامل پوشش دهی مجدد، ايمنـی و مرتـب سـازی قطعات پمپ اسـت بگونه ای كـارائی پمپ معیوب اصلاح شده و به صورت یک مونو پمپ نو عمل نماید.

تعمیر مونو پمپ

این تعمیرات در شرکت اصفهان مونو پمپ انرژی طبق دستورالعمل های تعمير و بازسازی روتور، استاتورها و ميله هاي اتصال که هر کدام در واحد مهندسی این شرکت تدوین گردیده است انجام می شود.

گروه صنعتی اصفهان مونو پمپ در زمینه تعمیر مونو پمپ های خارجی و اروپایی و ایرانی و تعمیر استاتور و روتور و اجزای مونو پمپ فعالیت دارد. برای راهنمایی در مورد انتخاب پمپ یا تعمیرات اجزای مونو پمپ یا سوالات عمومی در مورد پمپ ها و سایر تجهیزات جابجایی سیالات، با ما تماس بگیرید.

نظرات (٪)

 1. تیر 18 1402 \ق.ظ\31 10:38 ق.ظ

  […] معیوب شدن استاتور در اثر خشک کار کردن می تواند در اثر نبود رانکاری سیال پمپ شونده باشد که منجر به اصطکاک و دمای بیش از اندازه روی سطح الاستومر استاتور خواهد شد. […]

 2. تیر 18 1402 \ق.ظ\31 11:11 ق.ظ

  […] نداشتن اطلاعات کافی در مورد نحوه انتخاب مونو پمپ باعث از بین رفتن مونو پمپ و کار نکردن مونوپمپ می […]

 3. مرداد 14 1402 \ق.ظ\31 10:07 ق.ظ

  […] اطلاع دقیق از قیمت مونو پمپ و خرید یا تعمیر و عیب یابی مونو پمپ و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید، کافی است […]

 4. مرداد 15 1402 \ق.ظ\31 11:54 ق.ظ

  […] صورت انتخاب نامناسب مونو پمپ باعث خرابی و از بین رفتن مونو پمپ می […]

 5. مرداد 15 1402 \ق.ظ\31 12:08 ق.ظ

  […] تامین کننده قابل اعتماد قطعات یدکی مونو پمپ و همچنین تعمیرات قطعات یدکی مونو پمپ های خارجی و ایرانی هستیم. قطعات عمومی که ما […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.