عواملی که در انتخاب مونو پمپ باید به آن توجه نمود؟

عواملی که در انتخاب مونو پمپ باید به آن توجه نمود؟

نکات مهم جهت انتخاب مونو پمپ

فرایند انتخاب مونو پمپ ها عبارت است از: تعیین اندازه و تعداد مراحل برای فراهم کردن شرایط مساعد برای سیال و یافتن محرکی با اندازه مناسب برای تامین توان مورد نیاز پمپ.

با توجه به تنوع در ساختمان انواع مونو پمپ اگر تنها بر اساس نمودار ظرفیت و فشار، انواع پمپ ها بررسی شوند خواهیم دید که به غیر از موارد خاص ( ظرفیت و فشارهای بسیار زیاد و یا بسیار کم ) در بیشتر مواقع مونو پمپ مناسب به راحتی قابل انتخاب نخواهند بود. بنابر این پیش از انتخاب پمپ بیشترین اطلاعات درباره نوع سیال و کاربرد پمپ باید جمع آوری شود.

 اگر در مورد نحوه انتخاب پمپ مناسب یا اطلاعاتی که باید قبل از تماس با فروشنده بدانید مطمئن نیستید، تنها نیستید ! ما فهرستی که باید هنگام انتخاب پمپ بدانید، گردآوری کرده‌ایم تا به شما در این فرآیند کمک کند.

برای انتخاب نوع پمپ باید اطلاعات اولیه و اساسی برای هر مورد را داشته باشید. این اطلاعات عبارتند از:

فشار (هد) : میزان فشار لازم برای پمپاژ  (بر حسب m یا bar )

برای غلبه بر چسبندگی مولکولهای ماده به هم و به جداره لوله رانش ماده به سمت جلو نیازمند نیرویی هستیم که با فشار توصیف می گردد. با توجه به اینکه بیشتر محاسبات موجود برای تعیین میزان افت فشار در لوله ها برای ماده مشابه آب می باشد، افت فشار برای موادی با ویسکوزیته و دانسیته های متفاوت به راحتی قابل محاسبه نخواهد بود. برای حصول اطمینان از محاسبه درست فشار مورد انتظار از پمپ میتوانید از تجربه و دانش کارشناسان ما استفاده نمایید.

ظرفیت (دبی): بیشترین مقدار ماده ای که پمپ می تواند در واحد زمان پمپاژ کند و  بر حسب Lit⁄Min یا Lit⁄h می باشد.

ویسکوزیته (لزجت) : مقاومت مایع در برابر جاری شدن را ویسکوزیته می نامند بر حسب سانتی استوک cst  می باشد که میزان قدرت پمپ و دور آن توسط ویسکوزیته مشخص می شود و میزان ویسکوزیته به خاصیت فیزیکی ماده پمپ شده وابسته است. اگر در محاسبه ویسکوزیته مشکل دارید با کارشناسان ما برای رسیدن به بهترین نتیجه تماس بگیرید.

خواص شیمیایی: ترکیبات مختلف شیمایی تاثیرات متفاوتی بر روی انواع مواد دارند. متاسفانه ماده ای در جهان موجود نیست که بتواند همه نوع مواد با خواص شیمیایی مختلف را بدون مشکل تحمل نماید لذا اطلاع از خواص شیمیایی ماده در انتخاب جنس و نوع پمپ تاثیر به سزایی دارد. خواص اسیدی، قلیایی، سمی و حلال بودن مواد و یا خاصیت جذب بیش از حد آب نسبت به حجم اولیه از مواردی است که باید مد نظر قرار گیرد.

خواص فیزیکی:میزان ساییدگی و خورندگی که در انتخاب پمپ تاثیر دارد تا در صورت لزوم پمپ و روتور و استاتور مناسب انتخاب شود. مانند دانسیته، تغییرات ویسکوزیته نسبت به دما، حساسیت به فشار و …

 وجود ذرات نام حلول در مایع برای انتخاب نوع پمپ بسیار اهمیت دارد. بنابر این اطلاع از وجود این ذرات، ابعاد، خواص فیزیکی (سایش) و شیمیایی آنها تاثیر بسیار زیادی در انتخاب نوع پمپ و روش مناسب آببندی دارد.

 دمای کاری:باید در حین انتخاب مونو پمپ دمای مواد ورودی به مونوپمپ و محدودیتهای دمای ماده مورد توجه قرار بگیرد. در موارید باید مواد پمپاژ شده ثابت نگه داشته شود و یا دما بسیار بالا می باشد، که مونو پمپ ها به صورت سفارشی ساخته می شود.

همچنین انتخاب درست آببند به این موضوع وابسته است.

دور: در بعضی موارد به دلیل شرایط خاص ماده، امکان دور بالا برای پمپاژ وجود ندارد که بایستی در انتخاب پمپ، محدودیت دور مشخص گردد تا از واحد محرک مناسب استفاده شود.

شرایط محیطی و محدودیت فضا : صنایع نظامی، نفت و گاز، پتروشیمی، دارویی، غذایی، تصفیه خانه ها و … هرکدام دارای حساسیت های خاص خود هستند که باید در هنگام انتخاب پمپ به آنها توجه داشت.

 محیط های بسیار داغ، سرد، غیر قابل دسترس، وضعیت نصب (عمودی، تحت زاویه)، محیط های انفجاری، رطوبت، اتمسفر اسیدی و یا تحت تاثیر ماده خاص و … از جمله مواردیست که در انتخاب نوع پمپ و جنس قطعات آن تاثیر زیادی دارد.

اگر پمپ شما بیرون باشد، ممکن است برای دماهای انجماد ملاحظات ساخت و نصب یا نصب خاصی در نظر گرفته شود. اگر محیط خطرناک باشد، حاوی بخارات انفجاری یا گرد و غبار باشد، ویژگی های موتور خاصی مورد نیاز خواهد بود. اینها تنها چند نمونه از شرایط محیطی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

بعضی از مواد نسبت به شرایط پمپاژ حساس بوده و ممکن است که دچار تغییرات و یا آسیب در حین پمپاژ شوند.( به عنوان مثال جدا شدن فازهای مواد دو و یا چند فازی در صورت پمپاژ توسط پمپ های گریز از مرکز و یا آسیب دیدگی بافت محصولات تولیدی در صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی)

در زیر خواص مایع فرآیندی که باید قبل از انتخاب پمپ در نظر گرفته شود آورده شده است.

    ویسکوزیته مایع /درجه حرارت/ وزن مخصوص/فشار بخار/ جامدات موجود و غلظت/ حساس به برش/ ساینده یا غیر ساینده

پس به طور کلی یک پمپ تنها بر مبنای دبی و فشار می تواند انتخاب گردد اما ویژگی های سیال مانند لزجت، سایندگی، اندازه بزرگترین ذرات جامد، میزان ذرات، شرایط مکش و دما تاثیر زیادی بر انتخاب پمپ دارند.

در صورت انتخاب اشتباه و نداشتن اطلاعات کافی در مورد نحوه انتخاب مونو پمپ باعث از بین رفتن مونو پمپ و کار نکردن مونوپمپ می شود.

 آشنایی با انواع مونو پمپ

برای راهنمایی در مورد انتخاب پمپ یا سوالات عمومی در مورد پمپ ها و سایر تجهیزات جابجایی سیالات، با ما تماس بگیرید. مهندسین ما خوشحال می شوند که به مشاغل کمک فنی ارائه دهند.

شما می‌توانید این الزامات و شرایط کاری خود را با ما در میان بگذارید ما با بررسی دقیق درخواست و شناسایی نیازهای شما، مناسب‌ترین نوع مونو پمپ را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.