مونو پمپ چیست و چگونه کار می کند؟

مونو پمپ چیست و چگونه کار می کند؟

مونو پمپ (mono pump) چیست؟

مونو پمپ یا منو پمپ (mono pump) یا پمپ اسکرو یا پمپ مارپیچی خارج از مرکز جهت جابجایی و هدایت سیالاتی که چسبندگی و غلظت بالایی دارند استفاده می شود.

قابل ذکر است که شکل نوشتاری مونو پمپ به شکل مونو پمپ یا منو پمپ است و اسامی دیگری در صنعت نیز دارد، این اسامی عبارتند از:

مونو پمپ /  موینو پمپ / منو پمپ /  پمپ پیچی (مارپیچی) / هلیکال / تک اسکرو (Single Screw Pump) /  پمپ ماردونی  یا Progressive Pump / پمپ حفره ای /  پمپ با حفره پیش رونده / پمپ اسکرو خارج از مرکز / پمپ غلیظ کش و… نیز شناخته می شود.

شکل لاتین مونو پمپ نیز در صنعت به صورت های زیر می باشد:

Mono Pump /  Moyno Pump / Mono Pump /  Monho Pump  / Monyo Pump

نحوه کار مونو پمپ

مونو پمپ (پمپ ماردون) از دو بخش اصلی روتور و استاتور، تشکیل شده است در واقع قلب یک مونو پمپ را استاتور (لاستیک) و روتور (ماردون) تشکیل می دهند.

 استاتور لاستیکی: به شکل یک مارپیچ داخلی دوتایی و یک روتور (ماردون) بخش گردنده فلزی است که در استاتور می چرخد. با حرکت روتور مواد از قسمت مکش وارد و با ادامه این حرکت دورانی مواد به خروجی پمپ هدایت می شوند و توانایی پمپاژ مواد ویسکوز و غلیظ، مواد خورنده و اسیدی، ذرات سایشی و … را دارند.

روتور: مارپیچی دنده ای با گام های درشت است که دنده های عمیق و هسنه ای باریک دارد و گام های روتور نصف گام های استاتور است. روتور داخل استاتور می چرخد و این چرخش حفره هایی کوچکی تشکیل می دهد که از سمت مکش به سمت رانش پمپ انتقال می بایند و بدین ترتیب مایع پمپ شونده منتقل می شود. نبود نشت بین مارپیچ های روتور و استاتور باعث می شود که سیال بطور ثابت و با دبی متناسب با سرعت دورانی پمپ، جریان یابد. برای اینکه بین مراحل نشت نباشد، باید یک حفره بسته وجود داشته باشد. این حفره بسته بوسیله دو مقطع روتور که هر کدام با یک مقطع روی استاتور مرتبط هستند بوجود می آید. روتور حرکتی ترکیبی دارد یعنی ابتدا دوران حول محور اصلی و سپس دوران خارج مرکز محور اصلی حول محور استاتور.

مونو پمپ ها در سالیان متوالی هم از نظر کیفیت مواد و هم از نظر طراحی توسعه یافته اند.

در روتور مونوپمپ ها صاف بودن بیشتر سطح روتور علاوه بر افزایش عمر قطعات باعث کاهش گشتاور راه اندازی و چرخش، بهبود حرکت های مکانیکی و جریان های هیدرولیکی و کارکرد نرمتر می شود.

در مورد مایعات ساینده از پوشش کرومیک سطوح استفاده می شود.

تعاریف و مشخصات مونو پمپ

 • توان (قدرت) چیست؟

به میزان نیرویی که پمپ میتواند تولید کند و بصورت نیروی مکانیکی به سیال انتقال دهد، “توان پمپ” میگویند که بر حسب اسب بخار یا کیلو وات محاسبه میشود.

 • حداکثر دبی (حداکثر آبدهی) چیست؟

یکی از مشخصات مهم در انتخاب پمپ است و به میزان ظرفیت یک پمپ در انتقال آب میگویند. در ارتفاع صفر و در دهانه خروجی، که پمپ بیشترین آبدهی را دارد “حداکثر دبی”(Max Q) نام دارد و برحسب لیتر بر دقیقه (L/min ) و یا متر مکعب بر ساعت (M3/H) محاسبه میگردد.

 • حداکثر ارتفاع پمپ (ماکزیمم هد) چیست؟

یکی دیگر از مشخصات مهم در انتخاب پمپ است که مقدار “حداکثر ارتفاع ” (Max Head) برابر است با جایی که پمپ قرار دارد (ارتفاع صفر) تا بالاترین نقطه ای که پمپ میتواند آب را پمپاژ کند. همچنین به حداکثر ارتفاع، میزان فشار پمپ نیز میگویند و برحسب متر محاسبه میشود.

 • قطر ورودی لوله چیست؟

    به اندازه قطر لوله ورودی پمپ میگویند و معمولا بر حسب اینچ (Inch) محاسبه میشود.

 • قطر خروجی لوله چیست؟

به اندازه قطر لوله خروجی پمپ میگویند که معمولا بر حسب اینچ (Inch) بوده، از آنجایی که با میزان آبدهی رابطه مستقیم دارد عامل بسیار مهمی است.

گنجایش مونو پمپ

گنجایش تئوری ( دبی تئوریک ) یک مونو پمپ با فرمول زیر بدست می آید:

 Q = 4 e.d. 2 s.n

Q = دبی تئوریک

e = میزان خروج از مرکز روتور

d = قطر روتور

s = طول گام مارپیچ روتور

n =  دور موتور (برحسب دور بر دقیقه )

در سالهای اخیر تمایل به استفاده از پمپ هایی با قطر روتور کمتر و خطوط نشت بند بلندتر برای کاهش فرسایش و افزایش بازدهی بیشتر شده است. بعضی از شرکت های سازنده با طراحی ویژه روتور / استاتور در کنار حفظ قابلیت ظرفیت فشار، با کاهش سرعت پس و پیش رفتن خروج از مرکز و افزایش طول خطوط نشت بندی که خطوط جریان را مستقیم تر می کند به موفقیتهای چشمگیری دست یا فته اند. بعلاوه به دلیل کاربرد پمپ هایی با قطر روتور کمتر و خروج از مرکز کوچکتر، نیروهای محوری بر مفصل ها و یاتاقان ها نیز کاهش یافته است.

 

اجزا مختلف مونو پمپ :

1- الکتروموتور 2- روتور 3- استاتور 4- بدنه 5- گیربکس 6- سیستم آبندی 7- مکانیکال سیل

جنس هریک از اجزا بسته به شرایط سیال در صنایع متفاوت می باشد.

در هنگام نصب مکانیکال سیل بر روی شافت کاملا تمیز و صیقلی باشد و با روغن روی شافت و داخل سیل و نیز دو سطح اصلی ثابت و متحرک سیل را که روی هم می چرخد به منظور مونتاژ راحتتر و آبندی بهتر آغشته کنید.

روتور (Rotor) و استاتور (Stator)

جز اصلی مونوپمپ روتور و استاتور است. همانطور که روتور در داخل مارپیچ استاتور می چرخد، یک حفره پیوسته تشکیل می شود و با چرخش روتور به سمت انتهای تخلیه پمپ پیش می رود.

جنس روتور با توجه به نوع سیال، می تواند از استیل ضد زنگ (SS.304/SS.316) و ضد سایش (CK45/MO40-SPK) با پوشش کروم باشد و جنس استاتور هم با توجه به نوع سیال NBR – SBR – Viton – CR و …  می باشد.

انواع مونو پمپ

مونو پمپ ها براساس نوع کاربری و نوع سیال به انواع مختلف تقسیم می شوند.

ولی در صنایع به صورت کلی مونو پمپ عمودی (تخلیه بشکه)، مونو پمپ قیفی، مونو پمپ لوله ای، مونو پمپ دوزینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ های مونو عموماً برای انتقال سیالات با ویسکوزیته کم یا زیاد مناسب هستند. با توجه به اصل تثبیت، برای استفاده در انتقال سیالات حساس مناسب است. عمدتاً برای انتقال مایعاتی که مستعد ساییدگی، چسبندگی، خرد شدن یا کف هستند استفاده می شود.

کلیه مونو پمپ ها به درخواست مشتری از 1/5 لیتر تا 60 مترمکعب و از 2/5 بار تا 22 بار فشار ساخته می شود.

گروه صنعتی اصفهان مونو پمپ در زمینه تولید و تعمیر انواع مونو پمپ فعالیت دارد.

مونو پمپ ها لوازم جانبی هم دارند که باید تعمیر یا تعویض گردند. گروه صنعتی اصفهان مونو پمپ با در نظر داشتن نیاز مشتریان و نوع سیال پمپ شونده تعمیر انواع لوازم جانبی مونو پمپ های داخلی و خارجی را به عهده دارد.

قیمت منو پمپ

گروه صنعتی اصفهان مونو پمپ در زمینه طراحی و ساخت و تعمیر انواع مونو پمپ عمودی یا تخلیه بشکه ای ، منو پمپ قیفی، منو پمپ لوله ای و منو پمپ دوزینگ و لوازم جانبی فعالیت دارد.

برای اطلاع دقیق از قیمت مونو پمپ و خرید یا تعمیر و عیب یابی مونو پمپ و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید، کافی است با شماره 09300138910 یا 09131101604 تماس بگیرید.

نظرات (٪)

 1. تیر 03 1402 \ق.ظ\31 12:30 ق.ظ

  […] مونو پمپ 1402-02-28 مهم ترین کاربردهای مونو پمپ 1402-03-02 مونو پمپ […]

 2. تیر 03 1402 \ق.ظ\31 12:40 ق.ظ

  […] مونو پمپ 1402-02-28 مهم ترین کاربردهای مونو پمپ 1402-03-02 مونو پمپ […]

 3. تیر 05 1402 \ب.ظ\31 1:11 ب.ظ

  […] 1402-03-02 مونو پمپ چیست و چگونه کار می کند؟ 1402-02-02 معیارهای انتخاب مونو پمپ 1402-02-28 مهم ترین کاربردهای مونو پمپ […]

 4. تیر 18 1402 \ق.ظ\31 11:14 ق.ظ

  […] 1402-03-02 مونو پمپ چیست و چگونه کار می کند؟ 1402-02-28 مهم ترین کاربردهای مونو پمپ 1402-02-02 معیارهای انتخاب مونو پمپ […]

 5. مرداد 15 1402 \ق.ظ\31 11:34 ق.ظ

  […] 1402-03-02 مونو پمپ چیست و چگونه کار می کند؟ 1402-02-28 مهم ترین کاربردهای مونو پمپ 1402-02-02 معیارهای انتخاب مونو پمپ […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.